من یک آتئیست هستم همین و بس

آتئیسم از زبان آتئیست ها

تعداد زیادی از آتئیست ها و انسان گرایان از ماهیت بسیار نزدیک آتئیسم و انسان گرایی سخن می گویند که ما در این جا به ذکر نمونه هایی از آن پرداخته ایم.

من می‌خواهم به دین باوران که ادعا می کنند آتئیست ها هرگز نمی توانند مثبت اندیش باشند بگویم که شما باهوش هستید، زندگیتان به خودی خود با ارزش است، در جهان موجود درجه دو نیستید که بخواهید معنای زندگی را از دیگری دریابید، شما ذاتا شریر نیستید بلکه انسانیت به ارث برده و دارای قدرت تعقل برای رواج اخلاقیات، صلح و شادی در جهان هستید پس خود را باور داشته باشید، دن بارکر نماینده بنیاد رهایی از دین.

من بسیاری آدمهای خوب را میشناسم که وجود خدا را باور ندارند ولی هرگز هیچ انسان خوبی را ندیدم که انسانیت را باور نداشته باشد، جان الیوت، رهبر فرهنگ قومی در نیویورک.

من نیازی به وجود خدایی بیرون از خود نمی‌بینم، خدای من معنویت درون انسانهاست،آنجلینا جولی، هنرپیشه.

آنچه از تو میخواهم متوجه شوی این است که ما انسان ها برای داشتن اخلاقیات و معنويات در زندگی نیازی به باور کردن یک سری شواهد ناکافی و ناکارآمد نداریم، سم هریس، نویسنده، فیلسوف و عصب شناس آمریکایی. او نویسنده کتاب های پایان ایمان و نامه ای به ملت مسیحی ست.

من یک آتئیست ام همین و بس. تنها چیزی که لازم است بدانم این است که باید نسبت به دیگران مهربان باشم و آنچه از دستم برمی‌آید برایشان انجام دهم، کاتارین هپبورن، هنرپیشه.

می‌توان آتئیست بود و در مورد هر چیزی جز مذهب دچار اشتباه شد، اما اگر انسان‌گرا باشی فقط ممکن است در مورد میزان توانایی های انسان خطا کنی که در این صورت حتی اگر اغراق کرده باشی بازهم خطایی امیدبخش بوده، جویس کارول اوتس، شاعر و نمايشنامه نویس آمریکایی، برنده جایزه او. هنری.

آتئیسم چیزی بیش از دانش عدم باور به وجود خدا و آگاهی از ماهیت دروغین دین است. آتئیسم یک نگرش است، یک جهان بینی که نگاهی عینی و بی واهمه دارد و همیشه سعی می کند هر چيزی را جزئی از طبیعت بداند، کارل ساگان، اخترشناس و اخترشیمیدان، دانشمند، نویسنده و برنده جایزه سال انسان‌گرایی 1981.

انسان‌گرایی آخرین و تنها سلاح باقیمانده در دست ما برای مقابله با بی عدالتی و عدم انسانیت اعمال شده در طول تاریخ است، ادوارد دبلیو، استاد زبان انگلیسی و ادبیات مقابله ای، دانشگاه کلمبیا.

آتئیسم برای من درست همانی ست که برای اسپینوزا بوده، احترام به جهان هستی و عدم باور به خدایی که ذهن انسان ها بر اساس نیازهایشان ساخته، جورج سانتایانا، فیلسوف، مقاله نویس، شاعر و رمان نویس.

ما از جامعه ایی می‌گوئیم که در آن هر نقشی انتخاب کردنی و آموختنی ست و این یعنی انسانگرایی، گلوریا استاینم، نویسنده، فمینیسم

باور به خدا بمعنی عدم باور به انسانیت است، باربارا جی واکر، نویسنده انسان خدا را آفرید و دائره المعارف اسرار و افسانه های زنان.

باور به وجود خدا به معنی باور به وجود چیزی بدون هیچ شاهد و مدرکی ست، در حالی که باور به انسانیت یعنی قبول موضوعی که برای اثباتش انبوهی از شواهد و مدارک در اختیار است، بنابراین باورمندان واقعی ما هستیم، یود ودن، فیلمنامه نویس، کارگردان سینما و تلویزیون، تولید کننده، آهنگ ساز و هنرپیشه آمریکایی.

من وجود خدا را باور دارم، خدای من طبیعت است، فرانک لوید رایت، معمار آمریکایی، طراحی داخلی، نویسنده و معلم.

جمع آوری-فرانک کاظمی

نوشته های مشابه

انواع مختلفی از آتئیست ها وجود دارد، هر کس به شیوه خود آتئیست است.

انواع مختلفی از آتئیست ها وجود دارد، هر کس به شیوه خود آتئیست است.

بر اساس نظر آتئیست ها نه خدایی وجود دارد که بر جهان هستی حکمفرما باشد و نه موجودی که ما را با هم متحد کند. من با آتئیست های بسیاری برخورد و صحبت کرده ام و یقین دارم که ما آتئیست ها در دسته‌های بسیار متفاوتی گنجیده و طیف وسیعی را شامل می‌شویم. برای برخی از ما آتئیسم،...

یک آتئیست از چه چیزی می‌ترسد؟

یک آتئیست از چه چیزی می‌ترسد؟

من می‌خواهم با تعریف کردن داستانم و بیان نظراتم برای کسانی که به تازگی وارد دنیای آتئیسم شده‌اند، انگیزه ایجاد کنم. می‌خواهم بگویم که چطور می توانید به ترس هایتان در این زمینه غلبه کنید: اینکه چرا در ابتدای راه چنین احساسات گنگ و عجیبی دارید، چگونه بايد با این احساسات...

خدای خداپرستان و شیوه ی عمل او

خدای خداپرستان و شیوه ی عمل او

وقتی یک خدا نابارور به موقعیت سختی دچار می‌شود خداپرستان به او می‌گویند: «این نتیجه عدم باور به خداست، دست از این کار بکش و خدا را باور کن.» این حرفی نامربوط و غیرمنطقی ست. چرا که باورمندان نیز سرطان می‌گیرند و مانند هر کس دیگری می‌میرند و این هیچ ربطی به باور یا عدم...

جهنم احمقانه اسلام

جهنم احمقانه اسلام

حماقت، توحش و دیوانگی چنان در مذاهب بزرگ رایج است که فقط اندکی مطالعه با ذهن باز کافی ست تا بفهمیم که همه آنها ساخته دست بشر و مایه شرمساری هستند. یکی از احمقانه ترین ابداعات ادیان ایده بهشت و جهنم بوده است. آنها تصور می‌کنند که با این ایده می‌توانند انسانها را به...