من یک آتئیست هستم همین و بس

آتئیسم از زبان آتئیست ها

تعداد زیادی از آتئیست ها و انسان گرایان از ماهیت بسیار نزدیک آتئیسم و انسان گرایی سخن می گویند که ما در این جا به ذکر نمونه هایی از آن پرداخته ایم.

من می‌خواهم به دین باوران که ادعا می کنند آتئیست ها هرگز نمی توانند مثبت اندیش باشند بگویم که شما باهوش هستید، زندگیتان به خودی خود با ارزش است، در جهان موجود درجه دو نیستید که بخواهید معنای زندگی را از دیگری دریابید، شما ذاتا شریر نیستید بلکه انسانیت به ارث برده و دارای قدرت تعقل برای رواج اخلاقیات، صلح و شادی در جهان هستید پس خود را باور داشته باشید، دن بارکر نماینده بنیاد رهایی از دین.

من بسیاری آدمهای خوب را میشناسم که وجود خدا را باور ندارند ولی هرگز هیچ انسان خوبی را ندیدم که انسانیت را باور نداشته باشد، جان الیوت، رهبر فرهنگ قومی در نیویورک.

من نیازی به وجود خدایی بیرون از خود نمی‌بینم، خدای من معنویت درون انسانهاست،آنجلینا جولی، هنرپیشه.

آنچه از تو میخواهم متوجه شوی این است که ما انسان ها برای داشتن اخلاقیات و معنويات در زندگی نیازی به باور کردن یک سری شواهد ناکافی و ناکارآمد نداریم، سم هریس، نویسنده، فیلسوف و عصب شناس آمریکایی. او نویسنده کتاب های پایان ایمان و نامه ای به ملت مسیحی ست.

من یک آتئیست ام همین و بس. تنها چیزی که لازم است بدانم این است که باید نسبت به دیگران مهربان باشم و آنچه از دستم برمی‌آید برایشان انجام دهم، کاتارین هپبورن، هنرپیشه.

می‌توان آتئیست بود و در مورد هر چیزی جز مذهب دچار اشتباه شد، اما اگر انسان‌گرا باشی فقط ممکن است در مورد میزان توانایی های انسان خطا کنی که در این صورت حتی اگر اغراق کرده باشی بازهم خطایی امیدبخش بوده، جویس کارول اوتس، شاعر و نمايشنامه نویس آمریکایی، برنده جایزه او. هنری.

آتئیسم چیزی بیش از دانش عدم باور به وجود خدا و آگاهی از ماهیت دروغین دین است. آتئیسم یک نگرش است، یک جهان بینی که نگاهی عینی و بی واهمه دارد و همیشه سعی می کند هر چيزی را جزئی از طبیعت بداند، کارل ساگان، اخترشناس و اخترشیمیدان، دانشمند، نویسنده و برنده جایزه سال انسان‌گرایی 1981.

انسان‌گرایی آخرین و تنها سلاح باقیمانده در دست ما برای مقابله با بی عدالتی و عدم انسانیت اعمال شده در طول تاریخ است، ادوارد دبلیو، استاد زبان انگلیسی و ادبیات مقابله ای، دانشگاه کلمبیا.

آتئیسم برای من درست همانی ست که برای اسپینوزا بوده، احترام به جهان هستی و عدم باور به خدایی که ذهن انسان ها بر اساس نیازهایشان ساخته، جورج سانتایانا، فیلسوف، مقاله نویس، شاعر و رمان نویس.

ما از جامعه ایی می‌گوئیم که در آن هر نقشی انتخاب کردنی و آموختنی ست و این یعنی انسانگرایی، گلوریا استاینم، نویسنده، فمینیسم

باور به خدا بمعنی عدم باور به انسانیت است، باربارا جی واکر، نویسنده انسان خدا را آفرید و دائره المعارف اسرار و افسانه های زنان.

باور به وجود خدا به معنی باور به وجود چیزی بدون هیچ شاهد و مدرکی ست، در حالی که باور به انسانیت یعنی قبول موضوعی که برای اثباتش انبوهی از شواهد و مدارک در اختیار است، بنابراین باورمندان واقعی ما هستیم، یود ودن، فیلمنامه نویس، کارگردان سینما و تلویزیون، تولید کننده، آهنگ ساز و هنرپیشه آمریکایی.

من وجود خدا را باور دارم، خدای من طبیعت است، فرانک لوید رایت، معمار آمریکایی، طراحی داخلی، نویسنده و معلم.

جمع آوری-فرانک کاظمی

نوشته های مشابه

روایت یک آتئیست: از کجا به خداناباوری رسیدم.

روایت یک آتئیست: از کجا به خداناباوری رسیدم.

من یک کاتولیک بدنیا آمدم و حتی وقتی 12 ساله بودم والدینم مرا برای شرکت در یک همایش فرستادند به امید اینکه در آینده کشیش شوم. یادم می آید که از مدرسه ابتدایی سؤال‌هایی در مورد دین توی ذهنم بود. کلاس چهارم که بودم، روزی یکی از همکلاسی‌هایم از معلم پرسید که چگونه ماه آن...

چرا هر روز به جمعیت آتئیست ها اضافه می شود؟

چرا هر روز به جمعیت آتئیست ها اضافه می شود؟

آتئیسم آهسته اما پیوسته در حال گسترش است. دلایل آن را می‌توان به موارد زیر نسبت داد. یک: افزایش سطح تحصیلات و میزان اطلاعات از یک طرف امروزه جوامع تحصیل کرده تر از مثلاً صد سال قبل هستند و از طرف دیگر اطلاعات آسان‌تر و سریع تر از بیست سال پیش در دسترس قرار می گیرد. هر...

وضعیت آتئیسم و مجازات آتئیست ها در اردن

وضعیت آتئیسم و مجازات آتئیست ها در اردن

بر اساس گزارش آزادی جهانی مذاهب در سال 2009، آمار دقیقی از آتئیست های جامعه اردن در دست نیست چرا که مردم این کشور ناچارند برای احراز هویت، تابع دین مشخصی باشند (26 اکتبر 2009). همچنین در تحقیقی روی حقوق اقلیت ها و مذاهب در آسیای میانه، وابسته به دانشکده حقوق دانشگاه...

پشت کردن جهان عرب به ادیان خود

پشت کردن جهان عرب به ادیان خود

بنا بر بزرگترین نظر سنجی افکار عمومی که تا کنون در منطقه انجام شده، جهان عرب درحال پشت کردن به دین خود و غرب است. یک نظر سنجی با حضور بیش از 25 هزار نفر از مردم 10 کشور از جمله فلسطین نشان داده که اعتماد به رهبران مذهبی در سالهای اخیر به شدت کاهش یافته است. نتايج...