من یک آتئیست هستم همین و بس

آتئیسم از زبان آتئیست ها

تعداد زیادی از آتئیست ها و انسان گرایان از ماهیت بسیار نزدیک آتئیسم و انسان گرایی سخن می گویند که ما در این جا به ذکر نمونه هایی از آن پرداخته ایم.

من می‌خواهم به دین باوران که ادعا می کنند آتئیست ها هرگز نمی توانند مثبت اندیش باشند بگویم که شما باهوش هستید، زندگیتان به خودی خود با ارزش است، در جهان موجود درجه دو نیستید که بخواهید معنای زندگی را از دیگری دریابید، شما ذاتا شریر نیستید بلکه انسانیت به ارث برده و دارای قدرت تعقل برای رواج اخلاقیات، صلح و شادی در جهان هستید پس خود را باور داشته باشید، دن بارکر نماینده بنیاد رهایی از دین.

من بسیاری آدمهای خوب را میشناسم که وجود خدا را باور ندارند ولی هرگز هیچ انسان خوبی را ندیدم که انسانیت را باور نداشته باشد، جان الیوت، رهبر فرهنگ قومی در نیویورک.

من نیازی به وجود خدایی بیرون از خود نمی‌بینم، خدای من معنویت درون انسانهاست،آنجلینا جولی، هنرپیشه.

آنچه از تو میخواهم متوجه شوی این است که ما انسان ها برای داشتن اخلاقیات و معنويات در زندگی نیازی به باور کردن یک سری شواهد ناکافی و ناکارآمد نداریم، سم هریس، نویسنده، فیلسوف و عصب شناس آمریکایی. او نویسنده کتاب های پایان ایمان و نامه ای به ملت مسیحی ست.

من یک آتئیست ام همین و بس. تنها چیزی که لازم است بدانم این است که باید نسبت به دیگران مهربان باشم و آنچه از دستم برمی‌آید برایشان انجام دهم، کاتارین هپبورن، هنرپیشه.

می‌توان آتئیست بود و در مورد هر چیزی جز مذهب دچار اشتباه شد، اما اگر انسان‌گرا باشی فقط ممکن است در مورد میزان توانایی های انسان خطا کنی که در این صورت حتی اگر اغراق کرده باشی بازهم خطایی امیدبخش بوده، جویس کارول اوتس، شاعر و نمايشنامه نویس آمریکایی، برنده جایزه او. هنری.

آتئیسم چیزی بیش از دانش عدم باور به وجود خدا و آگاهی از ماهیت دروغین دین است. آتئیسم یک نگرش است، یک جهان بینی که نگاهی عینی و بی واهمه دارد و همیشه سعی می کند هر چيزی را جزئی از طبیعت بداند، کارل ساگان، اخترشناس و اخترشیمیدان، دانشمند، نویسنده و برنده جایزه سال انسان‌گرایی 1981.

انسان‌گرایی آخرین و تنها سلاح باقیمانده در دست ما برای مقابله با بی عدالتی و عدم انسانیت اعمال شده در طول تاریخ است، ادوارد دبلیو، استاد زبان انگلیسی و ادبیات مقابله ای، دانشگاه کلمبیا.

آتئیسم برای من درست همانی ست که برای اسپینوزا بوده، احترام به جهان هستی و عدم باور به خدایی که ذهن انسان ها بر اساس نیازهایشان ساخته، جورج سانتایانا، فیلسوف، مقاله نویس، شاعر و رمان نویس.

ما از جامعه ایی می‌گوئیم که در آن هر نقشی انتخاب کردنی و آموختنی ست و این یعنی انسانگرایی، گلوریا استاینم، نویسنده، فمینیسم

باور به خدا بمعنی عدم باور به انسانیت است، باربارا جی واکر، نویسنده انسان خدا را آفرید و دائره المعارف اسرار و افسانه های زنان.

باور به وجود خدا به معنی باور به وجود چیزی بدون هیچ شاهد و مدرکی ست، در حالی که باور به انسانیت یعنی قبول موضوعی که برای اثباتش انبوهی از شواهد و مدارک در اختیار است، بنابراین باورمندان واقعی ما هستیم، یود ودن، فیلمنامه نویس، کارگردان سینما و تلویزیون، تولید کننده، آهنگ ساز و هنرپیشه آمریکایی.

من وجود خدا را باور دارم، خدای من طبیعت است، فرانک لوید رایت، معمار آمریکایی، طراحی داخلی، نویسنده و معلم.

جمع آوری-فرانک کاظمی

نوشته های مشابه

آتئیست ها در عربستان و جرمی به اندازه تروریسم بودن

آتئیست ها در عربستان و جرمی به اندازه تروریسم بودن

حکومت عربستان سعودی که تفسیر بسیار سخت گیرانه ای از اسلام دارد، نگرش آتئیستی را تهدیدی جدی برای خود می داند. دولت عربستان اوائل 2014 اعلام کرد که از لحاظ قانونی جرم آتئیست بودن با تروریست بودن برابر است. در حالیکه در نظر سنجی منتشر شده توسط موسسه تحقیقاتی گالوپ/ وین...

قرار نیست آتئیست ها جواب همه سوالات را بدانند

قرار نیست آتئیست ها جواب همه سوالات را بدانند

وقتی شک گرایان به ایرادهایی که در داستان خلقت ادیان وجود دارد اشاره می کنند، جواب آنها این است که توضیح بهتری ندارند. اما این استدلال اساساً مشکل دارد. آتئیسم نیاز ندارد منتظر پاسخ بهتری از شما بماند. آتئیسم حتی برای رد کردن داستان خلقت در هفت روز، زنده شدن دوباره...

آتئیسم یک فلسفه نیست

آتئیسم یک فلسفه نیست

آتئیسم نتیجه یک فلسفه است که می‌گوید هیچ شاهد و مدرکی در دست نیست که بتواند وجود نیروهای فرا طبیعی، دوستان خیالی و یا خدایان را ثابت کند. شک گرایی ابزار است اما آتئیسم نتیجه است. آتئیست ها تابع صرف آتئیسم نیستند، آنچه به ایشان انگیزه می‌دهد، تعقل و منطق گرائی ست. به...

ده واقعیت جالب درباره آتئیسم

ده واقعیت جالب درباره آتئیسم

آتئیسم عدم باور به جود خدا و یا خدایان است. نمی‌توان با اطمینان گفت که چه تعداد از جمعیت جهان آتئیست است چرا که تحقیقات انجام شده، تا کنون نتوانسته بین ناباوران به دین و آتئیست ها (خداناباوران) تفاوت بگذارد. اما بر اساس نتایج نظرسنجی ها، اروپا و آسیای شرقی بیشترین...