از ترس در بنگلادش تا ماراتن در سوئد - آشانور رحمان خان

از ترس در بنگلادش تا ماراتن در سوئد – آشانور رحمان خان

آشانور رحمان خان اهل بنگلادش و قبلا مسلمان بوده است. او اخیراً به کشور سوئد درخواست پناهندگی داده است و خطر مرگ و شکنجه توسط اسلامگرایان در بنگلادش فعلا از او دور شده است.

آشانور قبل از فرار به سوئد، شغل مناسبی داشته، مهندس مخابرات بوده و از زندگی خانوادگی با همسر و پسرش لذت می‌برده است. ولی او مجبور میشود همه چیز را پشت سر رها کرده، به یک زندگی ناملایم تن داده و درخواست پناهندگی بدهد، چون از سوی نهادهای دولتی و غیر دولتی تهدید می‌شده است.

تروریست های اسلامی در بنگلادش با نام انصارالاسلام، جامعه المجاهدین و افراط گرایان اسلامی، لیستی از نویسندگان منتقد اسلام تهیه کرده و بدنبال فرصتی مناسب برای کشتن آنها هستند.

نوشته های آشانور بر سکولاریسم تمرکز دارد. او در مورد اسلام سیاسی، اسلام حکومتی و اسلام گرایی می‌نویسد. نوشته های او نگرانی جدی از افزایش اسلام گرایی و پیامدهای خطرناکی را که حمایت از حقوق بشر، زنان، کودکان و اقلیت ها می‌تواند بهمراه داشته باشد نشان می‌دهد.

ما در کمپین آتئیست ایرانی با کار نویسندگان بنگلادشی آشنا هستیم. حکومت بنگلادش و بسیاری از مردم این کشور، ارزشی برای آزادی بیان و دیگر حقوق اساسی انسان ها قائل نیستند. بیان نظر مخالف با اسلام در این کشور می‌تواند منجر به حکم زندان و یا حتی کشته شدن با قمه بشود. آشانور حتی در سوئد هم از این تهدیدها در امان نیست.

او چند روز پیش در فیسبوک، پستی برگرفته از یک متن تاریخی گذاشت که نشان می‌داد محمد یهودیان را شکنجه کرده است. اسلام گرایان افراطی این موضوع را گزارش کرده و فیسبوک او بسته شد و این اولین باری نبود که چنین اتفاقی برای او می‌افتاد. این نوع سانسور عقاید مدام توسط مسلمانان بکار می‌رود تا از اظهار نظر افرادی که سابقا مسلمان بوده اند بر علیه اسلام جلوگیری کنند.

واضح است که با وجود جنایت‌های نفرت انگیز اخیر و مصوبه های دولتی برای آزار و اذیت نویسندگان و فعالان آتئیست در بنگلادش، آشانور نمی‌تواند به این کشور برگردد. او تقاضای پناهندگی به کشور سوئد داده است. حالا آشانور برای اولین بار در زندگیش احساس امنیت می‌کند و از تمرینات ورزشی خود بعنوان دونده ماراتن لذت می‌برد.

کمپین آتئیست ایرانی امیدوار است که آشانور بتواند زندگی جدید خود را با موفقیت و در امنیت کامل از سر گیرد.

نوشته های مشابه

یک آتئیست از چه چیزی می‌ترسد؟

یک آتئیست از چه چیزی می‌ترسد؟

من می‌خواهم با تعریف کردن داستانم و بیان نظراتم برای کسانی که به تازگی وارد دنیای آتئیسم شده‌اند، انگیزه ایجاد کنم. می‌خواهم بگویم که چطور می توانید به ترس هایتان در این زمینه غلبه کنید: اینکه چرا در ابتدای راه چنین احساسات گنگ و عجیبی دارید، چگونه بايد با این احساسات...

خدای خداپرستان و شیوه ی عمل او

خدای خداپرستان و شیوه ی عمل او

وقتی یک خدا نابارور به موقعیت سختی دچار می‌شود خداپرستان به او می‌گویند: «این نتیجه عدم باور به خداست، دست از این کار بکش و خدا را باور کن.» این حرفی نامربوط و غیرمنطقی ست. چرا که باورمندان نیز سرطان می‌گیرند و مانند هر کس دیگری می‌میرند و این هیچ ربطی به باور یا عدم...

جهنم احمقانه اسلام

جهنم احمقانه اسلام

حماقت، توحش و دیوانگی چنان در مذاهب بزرگ رایج است که فقط اندکی مطالعه با ذهن باز کافی ست تا بفهمیم که همه آنها ساخته دست بشر و مایه شرمساری هستند. یکی از احمقانه ترین ابداعات ادیان ایده بهشت و جهنم بوده است. آنها تصور می‌کنند که با این ایده می‌توانند انسانها را به...

یک آتئیست از قلب تگزاس

یک آتئیست از قلب تگزاس

تگزاس یکی از ایده آل ترین شهرها برای یک مسیحی محافظه کار است. من نه مسیحی هستم و نه محافظه کار. اما شهروند هوستون تگزاس هستم. هوستون در حال حاضر یکی از معدود شهرها در آمریکاست که داشتن یک شهردار همجنسگرا را به رخ می‌کشد. بنابراین احتمال استیضاح محافظه کارانه وجود...