ده دلیل عقلانی برای آتئیست بودن

ما آتئیست ها بدون دلیل و مدارک کافی هیچ ادعا و توهمی را نمی پذیریم؛ مذهب و خرافات مذهبی از جمله توهماتی هستند که برای ما هیچ سندیتی ندارد، اما دلایل بسیاری برای آتئیست بودن داریم. در ادامه این مطلب ده دلیل محکم برای آتئیست بودن را برایتان برشمارده ایم.

١- واضح است که مذاهب جهان ساخته ذهن قبایل وحشی نادان (نه احمق) است که چون درک درستی از جهان پیرامونشان نداشتند، برای یافتن توجیهی مناسب، داستان سر هم می‌کردند. ما دیگر باور نداریم که جهان از چهار عنصر ساخته شده است، که سلامتی ما متأثر از تعادل این عناصر در بدن است، که زمین مرکز جهان و هرچه به دورش می‌چرخد است، که بیماری روانی ناشی از تسخیر روح توسط شیطان است و غیره. پس به چه دلیل ما باید هنوز به عقاید پیشینیان درباره خدا بچسبیم؟

۲- واضح است که اکثر مردمی که می‌گویند به خدا اعتقاد دارند، منظورشان خدایی ست که در فرهنگ آنها پرستش می‌شود. و همه معتقدند که مذهب خودشان تنها «مذهب برحق» است. آنچه مسلم است همه آنها نمی‌توانند برحق باشند اما قطعا همه می‌توانند در اشتباه باشند.

۳- واضح است که جهان با تمام عظمتش و همه چیزهایی که در آن است، به هیچ وجه بخاطر انسان و برای اینکه او ایمان بیاورد که دلیل خلقت است، ساخته نشده است.

۴- واضح است که باورهای مذهبی امروز درست شبیه هر باور خرافه قدیمی در گذشته هستند. اگر باور داشتن به خدای ثور و خدای ازیریس احمقانه است پس باور به الله و یهوه نیز به همان اندازه احمقانه است.

۵- واضح است که که تک تک «مدارک و شواهد» مغرضانه برای وجود خدا یا کاملا رد شده است یا می‌توان آن را به شکل دیگری تعبیر کرد. و باز واضح است که هر باور و توجیهی برای وجود خدا سهمی در کوچک شدن خدا برای همیشه دارد.

۶- واضح است که انواع «کتاب های مقدس» که ظاهراً تنها منبع کسب دانش را در مورد خدا ارائه می دهند، پر از مطالب و اطلاعات ضد و نقیض و از پایه غلط در مورد جهان و تاریخ آن هستند.

۷- واضح است که هر تجسمی از خدا که مورد پرستش قرار می گیرد پر از تناقض منطقی است. مثلا خدا چطور می‌تواند مهربان، دانا و قادر مطلق باشد وقتی اجازه داده رنج و عذابی عظیم در کل جهان وجود داشته باشد؟ (رنج و عذابی که تماما هم به دست انسان ایجاد نشده). چرا باید یک خدای مهربان بخواهد جهانی را خلق کند که اکثر قریب به اتفاق انسان‌ها هرگز مجال شنیدن حقیقت و نجات یافتن را پیدا نکنند و تازه محکوم به شکنجه هم بشوند؟ خدا چطور می تواند در عین حال که غیرمادی و ابدی ست، با جهان ماده هم تعامل کند؟

۸- واضح است که موضوعاتی مثل خدا شیوه هایی مرموز دارند. خدا همیشه به کشیش ها پاسخ می‌دهد ولی این‌که بعضی وقت ها این پاسخ «نه» است عذر و بهانه ای ست ناکافی برای توضیح اینکه چرا خدا بندرت (اگر نه هرگز) به وعده اش برای دادن آنچه بندگان با ایمانش می‌خواهند عمل می‌کند؟ (نه اینکه فقط به عبادتهایشان جواب بدهد).

۹- واضح است که خدا بابا نوئل بزرگسالان است. باور به او ممکن است در سختی ها به شما آرامش بدهد و مشغولتان کند ولی این بدین معنی نیست که او حقیقت داشته باشد.

١۰- و از همه مهم‌تر اینکه بعد از هزاران هزار سال، هیچ کس مدرک قانع کننده یا دلیل منطقی برای اثبات چنین باوری ارائه نکرده است. البته صادقانه بگویم باور به خدا چنان ایده ایی خنده دار و بچه گانه وحاصل خرافات ابلهانه است که حتی نمی‌توان تصدر کرد که هیچ مدرک یا استدلالی بتواند از آن دفاع کند.

فرانک کاظمی – دبیر کمپین آتئیست ایرانی

نوشته های مشابه

طلوع پنهانی بی دینی در ایران

طلوع پنهانی بی دینی در ایران

در میان پژواک اذان در فضای مقدس مساجد ایران، بی صدا تحولی عظیم در قلب ملت ما در حال وقوع است. روز به روز تعداد بیشتری از ایرانیان دین خود را زیر سوال برده و بی دین میشوند. کشور ما مشهور به داشتن ملتی با اعتقادات محکم مذهبی، اکنون شاهد موج بی سابقه ای از سکولاریسم است....

آتئیست باشید و از زندگی خود بهره و لذت ببرید

آتئیست باشید و از زندگی خود بهره و لذت ببرید

برای اینکه بتوانی از خوشی های زندگی که آنها را فراموش کرده ایم لذت ببری، آتئیست شو. برای این کار لازم نیست که در اجتماع و یا مکان مشخصی زندگی کنی، سرود خاصی را از بر بخوانی، رهبر فرقه و یا خدای عجیب و غریبی را عبادت کنی، نگران کتاب مقدس باشی و یا اعمال و آیین خاصی را...

چرا من ادیان و خدا و خرافات را باور ندارم؟

چرا من ادیان و خدا و خرافات را باور ندارم؟

چرا انتخاب می کنی که تک شاخ صورتی را باور نکنی؟ ما در حقیقت انتخاب نمی‌کنیم که ناباور باشیم بلکه فقط با خود صادق و رو راست هستیم. همه انسان‌های روی کره زمین نسبت به هر دینی جز دین خودشان آتئیست هستند، پس سوال اینجا ست که چرا همه دینداران چنین استثنایی قائل میشوند که...

چرا مسلمانان رادیکال و تروریست در فرانسه بیشتر خرابکاری می کنند؟

چرا مسلمانان رادیکال و تروریست در فرانسه بیشتر خرابکاری می کنند؟

فرانسه مهد تمدن مدرن اروپاست که در آن سکولاريسم، فرهنگ، هنر، تحصیل، آزادی و برابری که ما امروز از آن لذت می بریم و حتی لائیسیم که گاهی به مذاق ما خوش نمی‌آید، همه و همه توهین به آیین اسلام بحساب می آید. اشتباه فرانسه این بود که بجای نظارت بر نقشه خاورمیانه و از میان...