طلوع پنهانی بی دینی در ایران

طلوع پنهانی بی دینی در ایران

در میان پژواک اذان در فضای مقدس مساجد ایران، بی صدا تحولی عظیم در قلب ملت ما در حال وقوع است. روز به روز تعداد بیشتری از ایرانیان دین خود را زیر سوال برده و بی دین میشوند.

کشور ما مشهور به داشتن ملتی با اعتقادات محکم مذهبی، اکنون شاهد موج بی سابقه ای از سکولاریسم است. نظر سنجی که در سال 2020 برای بررسی نگرش مردم در این زمینه انجام شد (GAMAAN) نشان داد که تقریباً نیمی از ایرانیان را می‌توان بی دین به شمار آورد که شامل طیف وسیعی از باورها ست از آتئیستی و ندانم گرایی گرفته تا انسان گرائی سکولار.

اما چه چیزی عامل این بی دینی بوده است؟ آیا این طغیانی بوده بر علیه مذهب نهادینه شده؟ یا راهی برای اعلام نارضایتی سیاسی؟ و یا حتی تأثیر گرفتن از شبکه‌های جهانی اینترنتی؟ واقعیت این است که همه این عوامل سهیم بوده اند.

در حالیکه نسل امروز ایران بین ساختارهای اجتماعی سنتی و جاذبه‌های مدرن گرائی گیر افتاده است، اینترنت به ما اجازه داده تا از بالای دیوارهای فرهنگی مان نگاهی به سایر دیدگاه‌های فلسفی انداخته و آن‌ها را به درون خود راه دهیم.

همچنان نابسامانی سیاسی در طی چندین دهه باعث شده که مردم ایران از خود بپرسند که چرا هميشه دین ما تحت تاثیر سیاست بوده است، زیرا آنها از نزدیک دیده اند که چگونه سیاستمداران ما از تعصبات دینی بعنوان سلاحی برای پیشبرد اهدافشان استفاده کرده اند.

البته این را نيز نباید فراموش کرد که بی دینی کاملا مترادف با آتئیست بودن نیست و یک تعداد از کسانی که خود را بی دین به حساب می آورند، هنوز خدا را قبول داشته و فقط نسبت به دین ناباور شده اند.

آیا طلوع بی دینی در ایران، کشور ما را  به سمت جامعه ی سکولار خواهد برد؟ مسلم است که برخورد سیاستمداران ایران با این تغییرات، نقش مهمی در چشم انداز آینده ایران خواهد داشت.

نوشته های مشابه

آتئیست باشید و از زندگی خود بهره و لذت ببرید

آتئیست باشید و از زندگی خود بهره و لذت ببرید

برای اینکه بتوانی از خوشی های زندگی که آنها را فراموش کرده ایم لذت ببری، آتئیست شو. برای این کار لازم نیست که در اجتماع و یا مکان مشخصی زندگی کنی، سرود خاصی را از بر بخوانی، رهبر فرقه و یا خدای عجیب و غریبی را عبادت کنی، نگران کتاب مقدس باشی و یا اعمال و آیین خاصی را...

چرا من ادیان و خدا و خرافات را باور ندارم؟

چرا من ادیان و خدا و خرافات را باور ندارم؟

چرا انتخاب می کنی که تک شاخ صورتی را باور نکنی؟ ما در حقیقت انتخاب نمی‌کنیم که ناباور باشیم بلکه فقط با خود صادق و رو راست هستیم. همه انسان‌های روی کره زمین نسبت به هر دینی جز دین خودشان آتئیست هستند، پس سوال اینجا ست که چرا همه دینداران چنین استثنایی قائل میشوند که...

چرا مسلمانان رادیکال و تروریست در فرانسه بیشتر خرابکاری می کنند؟

چرا مسلمانان رادیکال و تروریست در فرانسه بیشتر خرابکاری می کنند؟

فرانسه مهد تمدن مدرن اروپاست که در آن سکولاريسم، فرهنگ، هنر، تحصیل، آزادی و برابری که ما امروز از آن لذت می بریم و حتی لائیسیم که گاهی به مذاق ما خوش نمی‌آید، همه و همه توهین به آیین اسلام بحساب می آید. اشتباه فرانسه این بود که بجای نظارت بر نقشه خاورمیانه و از میان...

روایت یک آتئیست: از کجا به خداناباوری رسیدم.

روایت یک آتئیست: از کجا به خداناباوری رسیدم.

من یک کاتولیک بدنیا آمدم و حتی وقتی 12 ساله بودم والدینم مرا برای شرکت در یک همایش فرستادند به امید اینکه در آینده کشیش شوم. یادم می آید که از مدرسه ابتدایی سؤال‌هایی در مورد دین توی ذهنم بود. کلاس چهارم که بودم، روزی یکی از همکلاسی‌هایم از معلم پرسید که چگونه ماه آن...