اسلام و نژادپرستی

نژاد پرستی در اسلام

یکی از راههای مسلمان برای فروش اسلام به دیگران، اشاره به نژادپرستی در تاریخ مسیحیت است. لطفا به تفکیک نژادی در کلیسا فکر کنید و آن را با چند مورد انگشت شمار و انتخاب شده وحدت نژاد در اسلام مقایسه کنید. مثلا وقتی همراه سیاه پوست محمد بلافاصله پس از فتح مکه براساس سنت اسلام، کعبه را با صدای اذان خود مفتخر می‌کند، یا وقتی که تعداد اندکی مسلمان غیر عرب با موی بلوند و چشم آبی در اروپای شرقی از برده داری گریخته تا قدم بر پله های متعالی قدرت در تاریخ اسلام بگذارند.

آیا ما باید حالا بر اساس آنچه محمد گفته، این حرفها را بپذیریم؟ جواب را خودتان میتوانید حدس بزنید- خیر. نژاد پرستی در اسلام بسیار معمول است ولی به شیوه ایی زیرکانه اعمال می‌شود و دقیقا به همین دلیل بسیار مخرب است، چرا که عمیقا و دزدکانه در ناخودآگاه آنان که به دین ایمان می آورند نفوذ می‌کند. راحت می‌توان فهمید اسلام چگونه با این شیوه از روز اول تا کنون توانسته است بویژه سیاه پوستان را متقاعد کند، آن‌چنان که در ادامه مطلب خواهیم دید.

نژاد پرستی در متون اصلی اسلام.

قرآن و حدیث مهمترین منابع عقاید اسلام هستند. منصفانه که نگاه کنیم، هر دوی این منابع انسان را تشويق به کنار گذاشتن هرگونه تبعیض نژادی براساس رنگ پوست می‌کنند و مسلمانان مرتبا از این آیات و روایات برای مقایسه اسلام با مسیحیت بهره می گیرند.

البته آنها فراموش می‌کنند بگویند که خدای اسلام در ادامه این آیات و روایات همیشه انسانها را ناچار به پذیرفتن سرنوشتشان می‌کند. اگر فکر می کنید که چنین چیزی زشت و ناراحت کننده است، صبر کنید چون این افکار نژادپرستانه در سرتاسر متون اسلامی فراوان است. در بسیاری از تهدیدهای خدای اسلام آمده است که قسمتی از بسته عدالتی که گناهکاران در پایان دریافت خواهند کرد شامل تغییر رنگ چهره هایشان به سیاه است. برای مثال به آیه زیر توجه کنید.

و در روز قیامت کسانی را که به خدا دروغ بسته اند بنگری که همه رویشان سیاه شده است. آیا سرکشان را نه منزل در دوزخ است؟ (سوره 30، آیه 60)

وقتی این آیه را می‌خوانی، تعجب می کنی که چطور ممکن است کسی به خود اجازه دهد از موقعیتی چنین برتر به دیگران نگاه کند و با اطمینان ادعا کند که این مشفقانه ترین نگاه ممکن به انسان است که بشریت تا کنون به خود دیده.

نژادپرستی در گفتمان معاصر اسلام

وقتی به زمان حال برمیگردیم، اندیشمندان اسلامی معاصر را می‌بینیم که مرتبا بزرگی و عظمت اسلام را تقدیر می‌کنند چرا که اجازه داده است سیاه پوستان در مسجد و مراسم حج شانه به شانه همتایان سفید پوست خود بسایند و البته این را با لحنی ترحم انگیز بیان می‌کنند. حالا یک تعداد مسلمان خواهند گفت که این اندیشمندان بیانگر اسلام واقعی نیستند، پاسخ کلاسیکی که امروز سوژه خنده در جامعه آتئیسم عرب شده است.

شاید من از روی تعصب به موضوع نگاه کرده باشم ولی در جایی که نژاد پرستی در گفتمان معاصر اسلام بطرزی غیرقابل انکار نمایان است و در حالیکه مسلمانان برای به اسلام درآوردن دیگران مرتب تلاش کرده و دست به هر نوع قصه پردازی می‌زنند حتما شما هم با من هم‌عقیده اید که اسلام تا جای ممکن نژادپرست است بویژه در مورد سیاه پوستان.

-کوثر کاظمی

نوشته های مشابه

آتئیست ها در عربستان و جرمی به اندازه تروریسم بودن

آتئیست ها در عربستان و جرمی به اندازه تروریسم بودن

حکومت عربستان سعودی که تفسیر بسیار سخت گیرانه ای از اسلام دارد، نگرش آتئیستی را تهدیدی جدی برای خود می داند. دولت عربستان اوائل 2014 اعلام کرد که از لحاظ قانونی جرم آتئیست بودن با تروریست بودن برابر است. در حالیکه در نظر سنجی منتشر شده توسط موسسه تحقیقاتی گالوپ/ وین...

قرار نیست آتئیست ها جواب همه سوالات را بدانند

قرار نیست آتئیست ها جواب همه سوالات را بدانند

وقتی شک گرایان به ایرادهایی که در داستان خلقت ادیان وجود دارد اشاره می کنند، جواب آنها این است که توضیح بهتری ندارند. اما این استدلال اساساً مشکل دارد. آتئیسم نیاز ندارد منتظر پاسخ بهتری از شما بماند. آتئیسم حتی برای رد کردن داستان خلقت در هفت روز، زنده شدن دوباره...

آتئیسم یک فلسفه نیست

آتئیسم یک فلسفه نیست

آتئیسم نتیجه یک فلسفه است که می‌گوید هیچ شاهد و مدرکی در دست نیست که بتواند وجود نیروهای فرا طبیعی، دوستان خیالی و یا خدایان را ثابت کند. شک گرایی ابزار است اما آتئیسم نتیجه است. آتئیست ها تابع صرف آتئیسم نیستند، آنچه به ایشان انگیزه می‌دهد، تعقل و منطق گرائی ست. به...

ده واقعیت جالب درباره آتئیسم

ده واقعیت جالب درباره آتئیسم

آتئیسم عدم باور به جود خدا و یا خدایان است. نمی‌توان با اطمینان گفت که چه تعداد از جمعیت جهان آتئیست است چرا که تحقیقات انجام شده، تا کنون نتوانسته بین ناباوران به دین و آتئیست ها (خداناباوران) تفاوت بگذارد. اما بر اساس نتایج نظرسنجی ها، اروپا و آسیای شرقی بیشترین...