اسلام و نژادپرستی

نژاد پرستی در اسلام

یکی از راههای مسلمان برای فروش اسلام به دیگران، اشاره به نژادپرستی در تاریخ مسیحیت است. لطفا به تفکیک نژادی در کلیسا فکر کنید و آن را با چند مورد انگشت شمار و انتخاب شده وحدت نژاد در اسلام مقایسه کنید. مثلا وقتی همراه سیاه پوست محمد بلافاصله پس از فتح مکه براساس سنت اسلام، کعبه را با صدای اذان خود مفتخر می‌کند، یا وقتی که تعداد اندکی مسلمان غیر عرب با موی بلوند و چشم آبی در اروپای شرقی از برده داری گریخته تا قدم بر پله های متعالی قدرت در تاریخ اسلام بگذارند.

آیا ما باید حالا بر اساس آنچه محمد گفته، این حرفها را بپذیریم؟ جواب را خودتان میتوانید حدس بزنید- خیر. نژاد پرستی در اسلام بسیار معمول است ولی به شیوه ایی زیرکانه اعمال می‌شود و دقیقا به همین دلیل بسیار مخرب است، چرا که عمیقا و دزدکانه در ناخودآگاه آنان که به دین ایمان می آورند نفوذ می‌کند. راحت می‌توان فهمید اسلام چگونه با این شیوه از روز اول تا کنون توانسته است بویژه سیاه پوستان را متقاعد کند، آن‌چنان که در ادامه مطلب خواهیم دید.

نژاد پرستی در متون اصلی اسلام.

قرآن و حدیث مهمترین منابع عقاید اسلام هستند. منصفانه که نگاه کنیم، هر دوی این منابع انسان را تشويق به کنار گذاشتن هرگونه تبعیض نژادی براساس رنگ پوست می‌کنند و مسلمانان مرتبا از این آیات و روایات برای مقایسه اسلام با مسیحیت بهره می گیرند.

البته آنها فراموش می‌کنند بگویند که خدای اسلام در ادامه این آیات و روایات همیشه انسانها را ناچار به پذیرفتن سرنوشتشان می‌کند. اگر فکر می کنید که چنین چیزی زشت و ناراحت کننده است، صبر کنید چون این افکار نژادپرستانه در سرتاسر متون اسلامی فراوان است. در بسیاری از تهدیدهای خدای اسلام آمده است که قسمتی از بسته عدالتی که گناهکاران در پایان دریافت خواهند کرد شامل تغییر رنگ چهره هایشان به سیاه است. برای مثال به آیه زیر توجه کنید.

و در روز قیامت کسانی را که به خدا دروغ بسته اند بنگری که همه رویشان سیاه شده است. آیا سرکشان را نه منزل در دوزخ است؟ (سوره 30، آیه 60)

وقتی این آیه را می‌خوانی، تعجب می کنی که چطور ممکن است کسی به خود اجازه دهد از موقعیتی چنین برتر به دیگران نگاه کند و با اطمینان ادعا کند که این مشفقانه ترین نگاه ممکن به انسان است که بشریت تا کنون به خود دیده.

نژادپرستی در گفتمان معاصر اسلام

وقتی به زمان حال برمیگردیم، اندیشمندان اسلامی معاصر را می‌بینیم که مرتبا بزرگی و عظمت اسلام را تقدیر می‌کنند چرا که اجازه داده است سیاه پوستان در مسجد و مراسم حج شانه به شانه همتایان سفید پوست خود بسایند و البته این را با لحنی ترحم انگیز بیان می‌کنند. حالا یک تعداد مسلمان خواهند گفت که این اندیشمندان بیانگر اسلام واقعی نیستند، پاسخ کلاسیکی که امروز سوژه خنده در جامعه آتئیسم عرب شده است.

شاید من از روی تعصب به موضوع نگاه کرده باشم ولی در جایی که نژاد پرستی در گفتمان معاصر اسلام بطرزی غیرقابل انکار نمایان است و در حالیکه مسلمانان برای به اسلام درآوردن دیگران مرتب تلاش کرده و دست به هر نوع قصه پردازی می‌زنند حتما شما هم با من هم‌عقیده اید که اسلام تا جای ممکن نژادپرست است بویژه در مورد سیاه پوستان.

-کوثر کاظمی

نوشته های مشابه

یک آتئیست از چه چیزی می‌ترسد؟

یک آتئیست از چه چیزی می‌ترسد؟

من می‌خواهم با تعریف کردن داستانم و بیان نظراتم برای کسانی که به تازگی وارد دنیای آتئیسم شده‌اند، انگیزه ایجاد کنم. می‌خواهم بگویم که چطور می توانید به ترس هایتان در این زمینه غلبه کنید: اینکه چرا در ابتدای راه چنین احساسات گنگ و عجیبی دارید، چگونه بايد با این احساسات...

خدای خداپرستان و شیوه ی عمل او

خدای خداپرستان و شیوه ی عمل او

وقتی یک خدا نابارور به موقعیت سختی دچار می‌شود خداپرستان به او می‌گویند: «این نتیجه عدم باور به خداست، دست از این کار بکش و خدا را باور کن.» این حرفی نامربوط و غیرمنطقی ست. چرا که باورمندان نیز سرطان می‌گیرند و مانند هر کس دیگری می‌میرند و این هیچ ربطی به باور یا عدم...

جهنم احمقانه اسلام

جهنم احمقانه اسلام

حماقت، توحش و دیوانگی چنان در مذاهب بزرگ رایج است که فقط اندکی مطالعه با ذهن باز کافی ست تا بفهمیم که همه آنها ساخته دست بشر و مایه شرمساری هستند. یکی از احمقانه ترین ابداعات ادیان ایده بهشت و جهنم بوده است. آنها تصور می‌کنند که با این ایده می‌توانند انسانها را به...

یک آتئیست از قلب تگزاس

یک آتئیست از قلب تگزاس

تگزاس یکی از ایده آل ترین شهرها برای یک مسیحی محافظه کار است. من نه مسیحی هستم و نه محافظه کار. اما شهروند هوستون تگزاس هستم. هوستون در حال حاضر یکی از معدود شهرها در آمریکاست که داشتن یک شهردار همجنسگرا را به رخ می‌کشد. بنابراین احتمال استیضاح محافظه کارانه وجود...