پشت کردن جهان عرب به ادیان خود

بنا بر بزرگترین نظر سنجی افکار عمومی که تا کنون در منطقه انجام شده، جهان عرب درحال پشت کردن به دین خود و غرب است.

یک نظر سنجی با حضور بیش از 25 هزار نفر از مردم 10 کشور از جمله فلسطین نشان داده که اعتماد به رهبران مذهبی در سالهای اخیر به شدت کاهش یافته است.

نتايج مطالعاتی که توسط اخبار بی بی سی بخش عربی و شبکه تحقیقاتی دانشگاه پرینستون انجام شد، می‌گوید درصد افرادی که خود را بی دین توصیف می کنند از 11 درصد در سال 2014 به 18 در صد در 2018 رسیده است.

در کشورهای نظر سنجی شده شامل الجزایر، مصر، عراق، اردن، لیبی، لبنان، مراکش، فلسطین، سودان، تونس و یمن تنها 12 درصد از مردم نظر مثبت نسبت به دونالد ترامپ، 28 درصد به ولادیمیر پوتین و البته 51 درصد به اردوغان داشته اند.

شرکت کنندگان در نظر سنجی همچنین از افزایش ناآرامی‌ها در کشورهایشان، اظهار نگرانی کردند و مردم کشورهای الجزایر، عراق، اردن، لیبی، فلسطین و سودان گفتند که احساس می کنند با پشت کردن به دین دارند در مقابل دیکتاتوری کشورشان قد علم می کنند.

6 نفر از هر 10 نفر در الجزایر و 4 نفر از هر 10 نفر در سودان بر این باور بودند که انتخابات کشورشان آزادانه و عادلانه نبوده است.

میکائیل روبینز که مسئولیت این تحقیق را به عهده داشته بیان کرده است که این نظر سنجی که بصورت انتخاب تصادفی در دیدارهای خصوصی و چهره به چهره انجام شده و متشکل از سؤال‌های چند گزینه ای بوده، نتايج مهمی به دست داده است.

او همچنین گفته است که در اکثر کشورهای مورد تحقیق، حکومت‌ها انتظارات شهروندان خود را برآورده نکرده و تأمین امنیت جانی شهروندان را مقدم بر تأمین نیازهای مادی آنها میدانند.

شرکت کنندگان در این نظرسنجی همچنین از تغییر در نگرش‌های موجود در مسائل مربوط به مهاجرت، سلامت روان، زنان و همجنسگرایان در کشورشان صحبت کردند.

نوشته های مشابه

طلوع پنهانی بی دینی در ایران

طلوع پنهانی بی دینی در ایران

در میان پژواک اذان در فضای مقدس مساجد ایران، بی صدا تحولی عظیم در قلب ملت ما در حال وقوع است. روز به روز تعداد بیشتری از ایرانیان دین خود را زیر سوال برده و بی دین میشوند. کشور ما مشهور به داشتن ملتی با اعتقادات محکم مذهبی، اکنون شاهد موج بی سابقه ای از سکولاریسم است....

آتئیست باشید و از زندگی خود بهره و لذت ببرید

آتئیست باشید و از زندگی خود بهره و لذت ببرید

برای اینکه بتوانی از خوشی های زندگی که آنها را فراموش کرده ایم لذت ببری، آتئیست شو. برای این کار لازم نیست که در اجتماع و یا مکان مشخصی زندگی کنی، سرود خاصی را از بر بخوانی، رهبر فرقه و یا خدای عجیب و غریبی را عبادت کنی، نگران کتاب مقدس باشی و یا اعمال و آیین خاصی را...

چرا من ادیان و خدا و خرافات را باور ندارم؟

چرا من ادیان و خدا و خرافات را باور ندارم؟

چرا انتخاب می کنی که تک شاخ صورتی را باور نکنی؟ ما در حقیقت انتخاب نمی‌کنیم که ناباور باشیم بلکه فقط با خود صادق و رو راست هستیم. همه انسان‌های روی کره زمین نسبت به هر دینی جز دین خودشان آتئیست هستند، پس سوال اینجا ست که چرا همه دینداران چنین استثنایی قائل میشوند که...

چرا مسلمانان رادیکال و تروریست در فرانسه بیشتر خرابکاری می کنند؟

چرا مسلمانان رادیکال و تروریست در فرانسه بیشتر خرابکاری می کنند؟

فرانسه مهد تمدن مدرن اروپاست که در آن سکولاريسم، فرهنگ، هنر، تحصیل، آزادی و برابری که ما امروز از آن لذت می بریم و حتی لائیسیم که گاهی به مذاق ما خوش نمی‌آید، همه و همه توهین به آیین اسلام بحساب می آید. اشتباه فرانسه این بود که بجای نظارت بر نقشه خاورمیانه و از میان...