پشت کردن جهان عرب به ادیان خود

بنا بر بزرگترین نظر سنجی افکار عمومی که تا کنون در منطقه انجام شده، جهان عرب درحال پشت کردن به دین خود و غرب است.

یک نظر سنجی با حضور بیش از 25 هزار نفر از مردم 10 کشور از جمله فلسطین نشان داده که اعتماد به رهبران مذهبی در سالهای اخیر به شدت کاهش یافته است.

نتايج مطالعاتی که توسط اخبار بی بی سی بخش عربی و شبکه تحقیقاتی دانشگاه پرینستون انجام شد، می‌گوید درصد افرادی که خود را بی دین توصیف می کنند از 11 درصد در سال 2014 به 18 در صد در 2018 رسیده است.

در کشورهای نظر سنجی شده شامل الجزایر، مصر، عراق، اردن، لیبی، لبنان، مراکش، فلسطین، سودان، تونس و یمن تنها 12 درصد از مردم نظر مثبت نسبت به دونالد ترامپ، 28 درصد به ولادیمیر پوتین و البته 51 درصد به اردوغان داشته اند.

شرکت کنندگان در نظر سنجی همچنین از افزایش ناآرامی‌ها در کشورهایشان، اظهار نگرانی کردند و مردم کشورهای الجزایر، عراق، اردن، لیبی، فلسطین و سودان گفتند که احساس می کنند با پشت کردن به دین دارند در مقابل دیکتاتوری کشورشان قد علم می کنند.

6 نفر از هر 10 نفر در الجزایر و 4 نفر از هر 10 نفر در سودان بر این باور بودند که انتخابات کشورشان آزادانه و عادلانه نبوده است.

میکائیل روبینز که مسئولیت این تحقیق را به عهده داشته بیان کرده است که این نظر سنجی که بصورت انتخاب تصادفی در دیدارهای خصوصی و چهره به چهره انجام شده و متشکل از سؤال‌های چند گزینه ای بوده، نتايج مهمی به دست داده است.

او همچنین گفته است که در اکثر کشورهای مورد تحقیق، حکومت‌ها انتظارات شهروندان خود را برآورده نکرده و تأمین امنیت جانی شهروندان را مقدم بر تأمین نیازهای مادی آنها میدانند.

شرکت کنندگان در این نظرسنجی همچنین از تغییر در نگرش‌های موجود در مسائل مربوط به مهاجرت، سلامت روان، زنان و همجنسگرایان در کشورشان صحبت کردند.

نوشته های مشابه

روایت یک آتئیست: از کجا به خداناباوری رسیدم.

روایت یک آتئیست: از کجا به خداناباوری رسیدم.

من یک کاتولیک بدنیا آمدم و حتی وقتی 12 ساله بودم والدینم مرا برای شرکت در یک همایش فرستادند به امید اینکه در آینده کشیش شوم. یادم می آید که از مدرسه ابتدایی سؤال‌هایی در مورد دین توی ذهنم بود. کلاس چهارم که بودم، روزی یکی از همکلاسی‌هایم از معلم پرسید که چگونه ماه آن...

چرا هر روز به جمعیت آتئیست ها اضافه می شود؟

چرا هر روز به جمعیت آتئیست ها اضافه می شود؟

آتئیسم آهسته اما پیوسته در حال گسترش است. دلایل آن را می‌توان به موارد زیر نسبت داد. یک: افزایش سطح تحصیلات و میزان اطلاعات از یک طرف امروزه جوامع تحصیل کرده تر از مثلاً صد سال قبل هستند و از طرف دیگر اطلاعات آسان‌تر و سریع تر از بیست سال پیش در دسترس قرار می گیرد. هر...

وضعیت آتئیسم و مجازات آتئیست ها در اردن

وضعیت آتئیسم و مجازات آتئیست ها در اردن

بر اساس گزارش آزادی جهانی مذاهب در سال 2009، آمار دقیقی از آتئیست های جامعه اردن در دست نیست چرا که مردم این کشور ناچارند برای احراز هویت، تابع دین مشخصی باشند (26 اکتبر 2009). همچنین در تحقیقی روی حقوق اقلیت ها و مذاهب در آسیای میانه، وابسته به دانشکده حقوق دانشگاه...

آتئیست ها در عربستان و جرمی به اندازه تروریسم بودن

آتئیست ها در عربستان و جرمی به اندازه تروریسم بودن

حکومت عربستان سعودی که تفسیر بسیار سخت گیرانه ای از اسلام دارد، نگرش آتئیستی را تهدیدی جدی برای خود می داند. دولت عربستان اوائل 2014 اعلام کرد که از لحاظ قانونی جرم آتئیست بودن با تروریست بودن برابر است. در حالیکه در نظر سنجی منتشر شده توسط موسسه تحقیقاتی گالوپ/ وین...